Könyvtár
Könyvtárak:
A dokumentumok
összegyűjtésével,
feldolgozásával,
rendszerezésével foglalkoznak
valamint: biztosítják a dokumentumokhoz való hozzáférést
saját állományon kívül más információs forrásokhoz való hozzáférést is lehetővé tesznek
alkalmazkodnak a különböző felhasználói igényekhez, s ezáltal különböző könyvtártípusok jöttek létre, melyek egymással kapcsolatot tartó könyvtári hálózatot alkotnak
Könyvtártípusok – felhasználók szerint
Az ismeretek közvetítésének egyik fontos színhelye a könyvtár. Nem tudna azonban ennek a feladatnak megfelelni, ha nem alkalmazkodna a különféle csoportok igényeihez. Egészen más feladatai vannak egy hatalmas nemzeti könyvtárnak, és megint mások egy jól szervezett iskolainak. Ezért a könyvtárak legkülönfélébb típusai jöttek létre, hogy ki tudják szolgálni a kutatni, tanulni, művelődni és szórakozni vágyó embereket. A típusok nem függetlenek, hanem egymással kapcsolatot tartó, egymást
Iskolai könyvtár
Gyűjtőkörét az ott folyó oktató-nevelő munka és az iskolai tananyag határozza meg.
Általános iskolai könyvtár
középiskolai könyvtár
Az iskolai könyvtárak feladatai:
A gyűjtemény folyamatos fejlesztése, feltárása és védelme
Könyvtári és szakirodalmi szolgáltatások nyújtása az iskola tanulóinak és pedagógusainak:
kölcsönzés,
helyben használat,
szakirodalmi tájékoztatás,
másolatszolgáltatás.
Könyvtárhasználati ismeretek oktatása és feltételek biztosítása a további műveltségi területek számára könyvtári foglalkozások tartásához.
Sajátos eszközrendszerével - együttműködve az iskola pedagógusaival - a tanulók segítése az eredményes tanulási, olvasási és önművelési szokásaik kibontakoztatásában.
Együttműködés a többi iskolai könyvtárral, a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokat ellátó intézmények könyvtáraival és a nyilvános könyvtárakkal.
Közművelődési vagy települési könyvtár
A közművelődési könyvtárak általános gyűjtőkörűek. Az átlagos közművelődési könyvtár jól kiszolgálja a tanulni, művelődni és szórakozni vágyó közönség igényeit, a nagyobbak elkülönített gyermek-, ifjúsági, zenei részleggel igyekeznek alkalmazkodni a különböző könyvtárlátogató rétegekhez.
megyei könyvtár
városi könyvtár
fiók könyvtár
községi könyvtár
gyermek könyvtár
felsőoktatási könyvtár
A felsőoktatási könyvtárak nagyon régi intézmények, feladatuk az ott folyó oktató és tudományos kutatómunka ellátása. Gyűjtőkörük alkalmazkodik az egyetemeken vagy főiskolákon oktatott tudományágakhoz, szakterületekhez.
szakkönyvtár, tudományos intézetek könyvtárai
A szakkönyvtárak egy adott szakterület irodalmát gyűjtik, és e szakterület művelőit, kutatóit látják el szakirodalmi információval. Az országos szakkönyvtárak nagyobb átfogó szakterület hazai szakirodalmát a teljesség igényével, a külföldi szakirodalmat válogatva gyűjtik. Országos szakkönyvtárakban készülnek a szakterület hazai és külföldi szakirodalmát regisztráló szakbibliográfiák. Egy részük ma már elektronikus dokumentum formájában jelenik meg.
Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum
Műszaki Információs Központ és Könyvtár
Nemzeti könyvtár
Országos Széchényi Könyvtár 1802.
A nemzeti könyvtárnak az a feladata, hogy egy adott nemzethez vagy annak nyelvéhez, nyelveihez tartozó minden dokumentumot beszerezzen és feldolgozzon. Tudományos és szakkönyvtári feladatokat is ellát. Az Országos Széchényi Könyvtár teljességre törekedve gyűjt minden magyar nyomdából kikerült művet, és külföldön megjelent magyar nyelvű anyagokat. Ezen kívül igyekszik megszerezni a hazánkról szóló legfontosabb dokumentumokat is, tekintet nélkül arra, hogy milyen nyelven íródtak. A nemzeti könyvtárak rendelkeznek kötelespéldány joggal, azaz minden kiadványból kötelezően kapnak példányt. Nemzeti könyvtárunk alapjait 1802-ben Széchényi Ferenc rakta le, amikor jelentős gyűjteményét a nemzetnek adományozta.
köteles példány szolgáltatás, ma kb. 7 milliós állomány, több mint 500 kódex, ebből 32 korvina.
Magyarországi Muzeális könyvtárak
Pannonhalmi Bencés Főapátság könyvtára, 1832-ben épült, 320000 kötet (alapítás 1001.)
debreceni Református Kollégium Könyvtára, több mint félmilliós állomány
Országos Széchényi Könyvtár, 1802.
Akadémiai Könyvtár
Könyvtártípusok Hozzáférhetőség szerint
Nyilvános könyvtár
Közművelődési könyvtárak
Szakkönyvtárak
Nemzeti könyvtár
Korlátozottan nyilvános könyvtár
Iskolai könyvtárak
Felsőoktatási könyvtárak
Tudományos kutatóintézetek könyvtárai
Új könyvtártípus megjelenése:
Az internet megjelenése a könyvtárakat is változtatásokra késztette. Ennek egyrészt az az oka, hogy a papír kevéssé időtálló anyag. Tartósabb megőrzésre jobb az elektronikus, mágneses, optikai tárolás. A másik fontos tényező az, hogy a könyvtárak egy-egy műből csak korlátozott példányszámot tárolnak, így egyszerre kevesen férhetnek ezekhez. Sokkal praktikusabb a könyvek digitális tárolása, amelyhez szövegfájlként egyszerűen hozzáférhetünk.
A katalógus
tájékoztat a könyvtárban található dokumentumokról, azok lelőhelyéről
a dokumentumok bibliográfiai adatairól
egy adott témában milyen dokumentumok találhatók, stb.
Ma már a korábban hagyományosnak számító cédulakatalógus mellett az elektronikus katalógusok hódítottak teret.
Léteznek még nyomtatott katalógusok, amelyek általában egy állományrészt mutatnak be, pl. videokazetták katalógusa.